نقاط کنترلی در انبار چیست؟

مستندات
3

این نقاط کنترلی عبارتند از:

نقطه سفارش (مجدد)

نقطه سفارش هر کالا عددی بین حداقل و حداکثر موجودی مجاز آن کالاست. به طوری که مقدار تعیین شده تا پیش از رسیدن به نقطه حداقل موجودی، پاسخگوی نیاز بخش تولید از زمان سفارش مجدد کالا تا رسیدن آن به انبار باشد. بنابراین برای مشخص نمودن نقطه سفارش یک کالا نرخ مصرف آن در تولید و نیز مدت زمان مورد نیاز جهت سفارش تا رسید کالا به انبار، میبایست مد نظر قرار گیرند. با رسیدن به این نقطه (موجودی) انباردار فرایند ثبت درخواست خرید کالا را آغاز خواهد کرد. یک فرمول ساده برای محاسبه این مقدار به صورت زیر است:

نقطه سفارش مجدد = مدت زمان خرید کالا (روز) * حداکثر نرخ مصرف روزانه کالا

حداکثر موجودی مجاز

این نقطه کنترلی نشان دهنده حداکثر موجودی مورد نیاز یک کالا در انبار میباشد که به منظور جلوگیری از انباشت بیش از حد، از دست دادن آمار خرابی و ضایعات ناشی از انباشت، به وجود آمدن کالاهای سربار و یا منسوخ و نیز وسوسه سرقت و دزدی، میبایست تعیین گردد. برای محاسبه این مقدار میتوان از فرمول زیر استفاده کرد:

حداکثر موجودی = (مقدار سفارش + نقطه سفارش مجدد) منهای

(حداقل مدت زمان خرید (روز) * حداقل نرخ مصرف روزانه کالا)

حداقل موجودی مجاز

این نقطه کنترلی نشان دهنده حداقل موجودی مورد نیاز یک کالا در انبار میباشد که پیش از رسیدن موجودی به این نقطه، سفارش جدید کالا رسیده و در انبار به موجودی فعلی اضافه خواهد شد. به هیچ عنوان موجودی کالا نمی بایست از این مقدار کمتر شود. چرا که با رسیدن به این نقطه و یا گذشتن از آن امکان توقف تولید به دلیل کسری کالا در انبار وجود دارد. از طریق فرمول زیر میتوان این مقدار را پیدا کرد:

حداقل موجودی = (مدت زمان معمول رسید کالا (روز) * نرخ معمول مصرف) – نقطه سفارش کالا

موجودی میانگین

موجودی میانگین از جمع مقدار حداقل و حداکثر موجودی مجاز کالا تقسیم بر ۲ به دست می آید که همچنین از فرمول حداقل موجودی مجاز به اضافه نصف مقدار سفارش مجدد نیز قابل محاسبه است.

موجودی خطرناک

موجودی خطرناک یک کالا در انبار مقداری پایین تر از حداقل موجودی مجاز است که به هیچ عنوان نباید موجودی به مقداری پایین تر از آن برسد. برای جلوگیری از رسیدن به این نقطه مسئول خرید باید نهایت تلاش خود را برای تامین کالای مورد نیاز به کار بندد. در غیر این صورت بدون شک تولید متوقف خواهد شد. برای محاسبه این مقدار میتوان از فرمول زیر استفاده کرد:

موجودی خطرناک = مدت زمان اضطراری رسید کالا (روز) * نرخ مصرف میانگین کالا

مقدار سفارش

یکی از مهمترین مسائلی که انبارداران با آن مواجه هستند، مشخص نمودن مقدار هر سفارش خرید است که مقدار هر سفارش، یکی از نقاط کنترلی در انبار می باشد. ممکن است سفارش خرید مقدار زیادی از کالا موجب دریافت تخفیفهای ویژه و یا برخورداری از مزایای خرید عمده شود. اما باید در نظر داشت که به همان نسبت هزینه حمل و نقل و نگهداشت کالا در انبار نیز افزایش خواهد یافت. از طرفی ممکن است هزینه پایین حمل و یا نگهداشت کالا با تعداد کم برای سازمان به صرفه باشد. ولیکن در این صورت نیز مبلغ سفارش کالا به دلیل حجم پایین سفارش، افزایش می یابد. از این رو محاسبه مقدار سفارش به منظور کنترل هزینه های اهمیت بالایی دارد. یکی از فرمولهای مورد استفاده برای به دست آوردن این مقدار به شرح زیر است:

مقدار سفارش =هزینه هر حمل / (رادیکال ۲ در مقدار مصرف سالیانه کالا * هزینه نگهداشت در انبار)

 

۳ دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 29 = 35

مستندات
دستورالعمل کدینگ انبار

سیستم کدینگ سیستم کدینگ، سیستمی است که در آن هر یک از اقلام موجود در انبار دارای یک شماره اختصاصی می باشد که البته این نامگذاری بر اساس قواعد و قوانینی است که به آنها اشاره خواهیم کرد.دامنه و تنوع اقلام سازمانهای صنعتی به دلیل پیچیدگی منابع گسترش یافته است …

مستندات
اسناد عمومی انبار

قصد داریم در این بخش به معرفی اسناد کلی انبار بپردازیم که جز مفاهیم اولیه انبارداری بوده و بسیار کاربردی میباشد ،معمولا اسناد انبار به شرح ذیل میباشند :

رسید خرید : 

برای ورود کالا به انبار فرم های مختلفی در سیستم انبار پیش بینی شده است که یکی از این فرمها رسید خرید است . از این فرم موقعی استفاده می شود که کالا یا کالاهایی خریداری شده ، و قرار است که تحویل انبار شود . بر حسب نیاز کاربران می توان تمام وارده ها را از طریق همین فرم به انبار تحویل داد .

رسید متفرقه:

یکی دیگر از راههای ورود کالا به انبار فرم رسید متفرقه است . از این فرم معمولا زمانی استفاده می شود که کالا یا کالاهایی قرار است غیر از حالت رسید خرید و رسید ساخت به انبار تحویل شود . بر حسب نیاز کاربران می توان تمام وراده ها را از طریق همین فرم به انبار تحویل داد .

به کمک نیاز دارید؟به ما پیام بدید...