دستورالعمل کدینگ انبار

مستندات

سیستم کدینگ

سیستم کدینگ، سیستمی است که در آن هر یک از اقلام موجود در انبار دارای یک شماره اختصاصی می باشد که البته این نامگذاری بر اساس قواعد و قوانینی است که به آنها اشاره خواهیم کرد.دامنه و تنوع اقلام سازمانهای صنعتی به دلیل پیچیدگی منابع گسترش یافته است و به همین دلیل نیاز به سیستمی که به کمک آن بتوان این دامنه وسیع اقلام را با سرعت و به گونه ای مؤثر شناسایی و طبقه بندی نمود بیش از پیش احساس می گردد.استفاده از نامهای متداول اقلام (میز ، صندلی، پمپ و …) برای رفع احتیاجات روزمره کافی هستند ولی از آنها نمی توان در قالب مدیریت انبار به دلیل مشکلات مشروحه زیر استفاده نمود.

– نامهای متداول، بسیار کوتاه و بدون شرح هستند.

– اجناس معمولاً بیش از یک نام دارند و این امر ممکن است سبب اشتباه گردد.

– اغلب اجناس را نمی توان به راحتی با کلمات توضییح داد.

با توجه به مشکلات بالا داشتن طراحی سیستم کدینگ یکپارچه که تمامی بخشهای یک سازمان یا مؤسسه بتوانند خواسته های خود را بیان کنند علاوه بر دقت باعث سرعت نیز می شود.

مراحل طراحی سیستم کدینگ:

– شناسایی و فهرست برداری موجودی کالاها.

– طبقه بندی یا دسته بندی و گروه بندی موجودی های کالاها.

– شماره (کد) گذاری موجودی های کالاها بر اساس روش منطقی و مورد قبول.

– شناسایی و فهرست برداری موجودی کالاها:

پیش از هرگونه اقدامی برای طبقه بندی و شماره گذاری موجودی ها، باید مبادرت به شناسایی اقلام موجود در انبار کرد. این شناسایی با رؤیت هر یک از اقلام و توجه به مشخصات و خصوصیات و محل مصرف آنها صورت می گیرد. شناسایی اولیه اقلام موجود در انبار، نیاز به اشخاصی متخصص و مجرب دارد تا با استفاده از تجارب آنان بتوان نسبت به شناسایی کامل هر یک از آنها اقدام کرد.

پسورد : www.production-planning.ir

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + = 12

مستندات
آموزش نرم افزار انبار همکاران سیستم

مدیریت فرایندهای انبارداری و کسب اطلاعات دقیق و به هنگام از وضعیت موجودی‌های سازمان، از نیازهای اولیه و مهم مدیران است تا بتوانند بر اساس آن برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری مناسبی درخصوص کنترل هزینه‌های نگهداری موجودی، سفارش‌گذاری و تامین به موقع کالا و پیشگیری از کمبود موجودی آن انجام دهند. عملیات …

مستندات
انبارگردانی چیست؟

به طور کلی تعیین مقدارموجودی کالا در پایان هردوره ومطابقت موجودی انبار با مقادیری که در  کارت های ریالی و عددی (کاردکس کالا) و سیستم نرم افزاری ثبت شده  است و در نهایت کنترل و اصلاح میزان اضافه و کسری موجودی کالا را  انبارگردانی میگویند. بر طبق استانداردهای حسابداری لازم است دست …

مستندات
اسناد عمومی انبار

قصد داریم در این بخش به معرفی اسناد کلی انبار بپردازیم که جز مفاهیم اولیه انبارداری بوده و بسیار کاربردی میباشد ،معمولا اسناد انبار به شرح ذیل میباشند :

رسید خرید : 

برای ورود کالا به انبار فرم های مختلفی در سیستم انبار پیش بینی شده است که یکی از این فرمها رسید خرید است . از این فرم موقعی استفاده می شود که کالا یا کالاهایی خریداری شده ، و قرار است که تحویل انبار شود . بر حسب نیاز کاربران می توان تمام وارده ها را از طریق همین فرم به انبار تحویل داد .

رسید متفرقه:

یکی دیگر از راههای ورود کالا به انبار فرم رسید متفرقه است . از این فرم معمولا زمانی استفاده می شود که کالا یا کالاهایی قرار است غیر از حالت رسید خرید و رسید ساخت به انبار تحویل شود . بر حسب نیاز کاربران می توان تمام وراده ها را از طریق همین فرم به انبار تحویل داد .

به کمک نیاز دارید؟به ما پیام بدید...