انبارگردانی چیست؟

مستندات

به طور کلی تعیین مقدارموجودی کالا در پایان هردوره ومطابقت موجودی انبار با مقادیری که در  کارت های ریالی و عددی (کاردکس کالا) و سیستم نرم افزاری ثبت شده  است و در نهایت کنترل و اصلاح میزان اضافه و کسری موجودی کالا را  انبارگردانی میگویند.

بر طبق استانداردهای حسابداری لازم است دست کم  سالی یکبار در انبارهای شرکتهای صنعتی،تولیدی،بازرگانی انبار گردانی انجام شود.

با توجه به اهمیت و میزان و ابعاد  کالاها این زمان می تواند کوتاه تر هم شود.

هدف اصلی  از انبارگردانی، شمارش موجودی کالا برای حصول اطمینان از وجود کمی و کیفی و کنترل کالاهااست.

چرا باید انبارگردانی کنیم ؟

یکی از اقلام مهم دارایی ها، موجودی  است و در پایان دوره ی مالی ارزش موجودیها تاثیر قابل ملاحظه ای  در میزان سود و زیان شرکتها دارد،به همین دلیل در هر دوره مالی لازم است که یک شرکت حسابداری و حسابداران  دست کم یکبار کل  موجودیهای شرکت را شمارش نمایند تا از عدم مغایرت موجودیها با کاردکس حسابداری و کاردکس موجودی انبار اطمینان حاصل شود.

فقط هنگامیکه که موجودی کالا محدود وکم باشد شرکت حسابداری و حسابداران لزومی به انجام  انبارگردانی  نمیبینند.

در غیر این‌صورت برای کنترل موجودی انبار  به یک سیستم وروش صحیح و  دقیق نیاز است.

مزایای انبارگردانی

  • ایجاد اطمینان از اعداد بکاررفته در صورتهای مالی
  • جداسازی اجناس ضایع شده (غیرقابل مصرف) و ایجاد نظم در انبار
  • افزایش صحت عملکرد حسابداران و انباردارها

مزایای سیستم صحیح انبارداری

  • شرکت حسابداری و یا حسابداران با نظارت کردن دقیق بر موجودی انبار، از افزایش یافتن بیش از حد کالاها در انبار جلوگیری  میکنند و درنهایت  از خرابی کالاها و زیانهایی که به دلیل تغییر قیمت کالاها ایجاد میشودجلوگیری به عمل می اورند .
  • دریافت و استقراریافتن کالاها ، حفاظت از انها و در دسترس بودن موجودیها  در انبار به آسانی انجام میشود و نیازهای سازمان به موقع برطرف میشود.
  • از سفارشهای تکراری جلوگیری میشود.
  • اطلاعات مورد نیاز مدیران در رابطه با مقدار  موجودی  کالا و میزان مصرف ان به موقع تهیه و شمارش به آسانی صورت میگیرد.

در نهایت،جزوه آموزش انبارگردانی در همکاران سیستم رو جهت مشاهده و آموزش شما عزیزان قرار دادیم که با دانلود رایگان میتونید با منوی های مربوطه نیز آشنا گردید.

بدون دیدگاه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

− 3 = 1

مستندات
آموزش نرم افزار انبار همکاران سیستم

مدیریت فرایندهای انبارداری و کسب اطلاعات دقیق و به هنگام از وضعیت موجودی‌های سازمان، از نیازهای اولیه و مهم مدیران است تا بتوانند بر اساس آن برنامه‌ریزی و تصمیم‌گیری مناسبی درخصوص کنترل هزینه‌های نگهداری موجودی، سفارش‌گذاری و تامین به موقع کالا و پیشگیری از کمبود موجودی آن انجام دهند. عملیات …

مستندات
دستورالعمل کدینگ انبار

سیستم کدینگ سیستم کدینگ، سیستمی است که در آن هر یک از اقلام موجود در انبار دارای یک شماره اختصاصی می باشد که البته این نامگذاری بر اساس قواعد و قوانینی است که به آنها اشاره خواهیم کرد.دامنه و تنوع اقلام سازمانهای صنعتی به دلیل پیچیدگی منابع گسترش یافته است …

مستندات
اسناد عمومی انبار

قصد داریم در این بخش به معرفی اسناد کلی انبار بپردازیم که جز مفاهیم اولیه انبارداری بوده و بسیار کاربردی میباشد ،معمولا اسناد انبار به شرح ذیل میباشند :

رسید خرید : 

برای ورود کالا به انبار فرم های مختلفی در سیستم انبار پیش بینی شده است که یکی از این فرمها رسید خرید است . از این فرم موقعی استفاده می شود که کالا یا کالاهایی خریداری شده ، و قرار است که تحویل انبار شود . بر حسب نیاز کاربران می توان تمام وارده ها را از طریق همین فرم به انبار تحویل داد .

رسید متفرقه:

یکی دیگر از راههای ورود کالا به انبار فرم رسید متفرقه است . از این فرم معمولا زمانی استفاده می شود که کالا یا کالاهایی قرار است غیر از حالت رسید خرید و رسید ساخت به انبار تحویل شود . بر حسب نیاز کاربران می توان تمام وراده ها را از طریق همین فرم به انبار تحویل داد .

به کمک نیاز دارید؟به ما پیام بدید...